בריכה

החמאם שולט

החמאם שולט
תוֹכֶן
 1. מה לקחת איתך?
 2. באיזו תדירות אתה יכול לבקר?
 3. איך להשתמש בו נכון?
 4. המלצות על ההליך

חמאם הוא אחד מסוגי המרחצאות המוכרים ברחבי העולם. אתה יכול לעשות אמבט אדים בחמאם טורקי לא רק באתר הנופש המזרחי. היו לה מעריצים באירופה וברוסיה, שם החלו להיפגש גם זוגות דומים. בנוסף לנטילת נהלי היגיינה, בטורקיה, ביקור בחמאם מלווה לעתים קרובות בפגישות עם חברים או קרובי משפחה. כמעט כל היום בילה בחברה, בהתאם לכללים ומסורות מסוימים.

החמאם הטורקי שונה מזה הרוסי בלחות גבוהה מאוד ובמדדי טמפרטורה נמוכים יותר., מה שהופך אותו רך, נוח, עדין בהשוואה לסוגים אחרים של סאונות. בחדר האדים הביתי, טמפרטורת האוויר היבש יכולה להגיע ל-70 או 80 מעלות, בטורקית - נמוכה יותר בסדר גודל. אין איסור על אנשים הסובלים ממחלות לב וכלי דם להגיע לחמאם, רק הנוכחות שלהם באולם עם טמפרטורות גבוהות יחסית מוגבלת לחצי שעה. קטגוריה זו של אנשים לא יכולה לבקר במרחץ רוסי.

מה לקחת איתך?

כדי לבקר בחמאם, אין צורך בפריטים נוספים מיוחדים (כגון מטאטאים, כובעים), שהם מאפיינים של חדר האדים הרוסי. כל מה שצריך ניתן בחמאם הטורקי עצמו. עם זאת, לאחר שלמדת את כללי הביקור, אתה יכול להבין שלא מעודדים עירום מוחלט בזמן החמאם, ולכן ייתכן שיידרש בגד ים או סרונג כדי לחפות.

בבית המרחץ מקבלים למבקרים כפכפי עץ מיוחדים (עוגות), אך מי שיש לו מידה לא סטנדרטית או מי שמעדיף להשתמש בחפצים אישיים בלבד יכול להביא את נעלי הרחצה. כך גם לגבי מגבות: המלווה בהחלט יחלק אחד לגוף, והשני (גדול) כדי לכסות את הספסל עליו אתה צריך לשכב... מי שרוצה לקבל מגבת אישית יכול לקחת אותה איתו. אם אתה צריך ג'ל רחצה אישי, אתה צריך גם לתפוס אותו מהבית.

כפי שכבר צוין, בחמאם טורקי, הם מבלים לעתים קרובות את כל היום בחברה עם חברים. כדי לא להישאר רעבים, המבקרים מביאים איתם כיבוד קל שניתן לצרוך בחדר מיוחד. עובדי הסאונה מציעים תה או משקאות אחרים למבקרים.

באיזו תדירות אתה יכול לבקר?

תדירות הביקור בחמאם הטורקי והזמן שצריך לבלות בו יהיו תלויים בבריאות, מסורות, זמן פנוי והעדפה אישית. אם ניקח את הנתון הממוצע, אז פעם בשבוע יספיק. המוסלמים מאמינים שהחמאם מנקה את הנשמה והגוף, ולכן הבעל נותן לאשתו ללכת לבית המרחץ פעם בשבוע ללא תנאים מיותרים.

מתחילים ואנשים עם בריאות לקויה יכולים להישאר בהרארטה (החדר החם ביותר באמבטיה) מ-30 דקות עד שעה, עם הביקורים הבאים, הזמן עשוי להתארך. אין מגבלות זמן בחדרים אחרים.

אם אתה עוקב אחר המסורת הטורקית הישנה, ​​אז גברים יכולים לבקר בחמאם מבוקר עד צהריים, ונשים מהצהריים עד השקיעה. כיום, כאשר ניתן לספק לגברים ולנשים הנחות שונות, אין צורך להיעזר במסורת זו. תדירות הביקורים בחמאם הטורקי מושפעת גם מהליכי עיסוי, שמומלץ לבצע לאחר פרק זמן מסוים.

איך להשתמש בו נכון?

עבור תושבים מזרחיים, האמבטיה קשורה לרחצה, לטוהר הגוף ולמחשבות. חעל מנת שחווית הביקור בחמאם תישאר נעימה, יש ללמוד כללי התנהגות מסוימים.

 • אל תמהר, אל תתעסק, תירגע, נצל את ההזדמנות לחשוב על החכם והנצחי.
 • אל תהיו עירומים לחלוטין, כסו את גופכם במגבת או סרונג.
 • שעה או שעה וחצי לפני הביקור באמבטיה, אסור לאכול, כדי לא לחוות התקפי בחילה.
 • יש להגיע לחמאם פיכח ולא לקחת אלכוהול במהלך כל הביקור.
 • לפני שאתם מתיישבים או נשכבים על ספסל האבן, עליכם להניח מגבת. זה נעשה לא רק מסיבות היגייניות, אלא גם כדי להגן על הגוף מפני חשיפה ממושכת לאבן חמה.
 • במהלך הליכי עיסוי, מומלץ לשמור על כפות הרגליים מורמות מעל פני השטח.
 • לאחר סיום העיסוי והרפיה מוחלטת, אל תקומו פתאום מהספסל, זה יכול להוביל לסחרחורת.

כדי להשתמש נכון בחמאם הטורקי, אתה גם צריך לדעת את המבנה שלו, מאילו חדרים הוא מורכב. אז מתברר מה ניתן לעשות בכל אחד מהם. החמאם מחולק לשלושה חדרים גדולים.

 • ג'מקאן. החדר הראשון אליו נכנס המבקר. יש בו קופות תשלום לתשלום שירותים. אתה יכול להשאיר את הבגדים העליונים שלך כאן. על פי המסורת הטורקית, החדר הזה מעוטר במזרקה קטנה.
 • סוגוקלוק. חדר הכנה זה אינו חם מדי, הוא אינו עולה על הטמפרטורה של גוף האדם. מקלחות ושירותים ממוקמים כאן.
 • הררת. האולם השלישי קשור ישירות לבית המרחץ. טמפרטורת הסביבה היא 50-60 מעלות, והלחות נשמרת ב-100%. הוא מכיל ספסלי אבן, לרוב משיש או אוניקס, עליהם ניתן לשבת או לשכב. אם החדר ניחן בחלל גדול, מותקן צ'בק-טאש במרכז. הטורקים קוראים לזה "אבן הבטן", זה שולחן אבן לטיפולי עיסוי בריאות. באולם יש גם קורנה - כיור מיוחד המקבל מים חמים וקרים. המבקרים גורפים אותו בכדורי נחושת ושופכים עליו לפי הצורך.

עם בריכת שחייה

ישנם שני סוגי בריכה בחמאם:

 • המכשיר של כמה חרטים גדולים כולל בריכה רדודה אך מרווחת: אף אחד לא מתרחץ בה, הוא רק משמש לשמירה על הלחות בחדר;
 • הבריכה השנייה פונקציונלית, הם צוללים לתוכה לאחר עיסוי כדי לסגור נקבוביות מאודות ולהמריץ לאחר הליכים מרגיעים.

עם עיסוי

אפשר פשוט לבוא לחמאם לשטוף, לבקר בג'מקאן ובסוגוקלוק - זה יהיה זול ומהיר יותר. אבל אם אתה צריך תוכנית מורחבת, לשמה הם הולכים לחמאם טורקי, אתה צריך לסמוך על הליך עם עיסוי.

המלצות על ההליך

אם אתה צריך לעבור טקס שלם של ביקור באמבט מזרחי, אתה צריך לזכור שכל הפעולות והנהלים פותחו במשך מאות שנים, ואסור להפר אותם למען השגת יתרונות בריאותיים.

לכן, בג'מקאן, המבקר משאיר את בגדיו בחדר ההלבשה, לוקח עמו את אביזרי האמבט שהונפקו והולך לסוגוקלוק... בחדר זה נשמרת טמפרטורה נוחה נמוכה של 30-35 מעלות; כאן כדאי להקדיש לפחות 20 דקות לאקלום מלא. נעשה כאן גם מקלחת, שעוזרת לשחרר את הנקבוביות מאבק ולכלוך, כדי להכין את הגוף להמשך הליכים.

למי שרק בא לשטוף, הביקור באמבטיה מסתיים בחדר הזה. מי שהחליט להישאר ולקבל קורס בריאות וניקיון מלא צריך ללכת לאולם הבא, המרכזי למבקרים - ההררת.

בישיבה על ספסל אבן בחדר עם טמפרטורה של 50 מעלות ולחות גבוהה, ניתן לאדות היטב את כל מערכת השרירים. המעסה-המטפל באמבטיה עוקב אחר המבקר, וכשהוא מוכן לחלוטין, ממשיך להליכים הבאים.

 1. כל הגוף עובר פילינג באמצעות כפפת קזה העשויה משיער עיזים גס או סיבי קוקוס. זה מנקה ביסודיות את העור מחלקיקים מתים קרטינים, תוך שחרור הנקבוביות. אותו הליך משפר את זרימת הדם.
 2. העור המנקה מוכן לעיסוי עם שמני סבון. המלווה בשקית כותנה מקציפה ביד סבון שחור יוצא דופן עם שמני עץ אפרסק, זית או ארגן. בסאונות מסוימות משתמשים במחולל קצף סבון, זה מאפשר למכן את עבודת הידיים. די מהר, המבקר מכוסה במכסה שופע של מי סבון. בעזרת עיסוי מוסרות שאריות של חלקיקים קרטינים משטח העור.
 3. בשלב הבא מוצע לעבור את הליך העטיפה. המבקר מצופה בתערובת של חימר מרפא, מלח ים, שמן זית ודבש, עטוף במגבת. היא מתקלחת תוך עשרים דקות.
 4. לאחר עיסוי וטיפולי יופי, תוכלו להירגע בלובי.
 5. בשלב האחרון מוצע עיסוי נוסף עם שמנים ארומטיים. הליך זה מהדק ומצעיר את העור, משפר את חילוף החומרים בתאים.
 6. לאחר הירגעות, עשו מקלחת חמה או טבלו בבריכה.
 7. לאחר שעברו את כל הליכי ההיגיינה והבריאות, המבקרים הולכים לחדר ההרפיה, בו תוכלו לשוחח עם חברים, לאכול חטיף, לשתות כמה כוסות תה. לאחר האמבטיה, הגוף יצטרך להחזיר את מאזן המים שלו.

לא צריך לנסוע לטורקיה כדי לבקר בחמאם. אפשר לחפש מרחץ מזרחי ובמועדוני ספורט גדולים. הבחינו כי לאחר אימון ומאמץ גופני כבד, השהייה בחמאם הטורקי מחזירה את הכוח במהירות. לאבן בשילוב עם אדים חמים יש השפעה מרגיעה על מערכת השרירים.

    החמאם הטורקי שונה משאר המרחצאות בעולם עם טעם אוריינטלי מיוחד, ריח מתמשך של קטורת וסוג של מוזיקה שנשמעת לאורך כל הביקור. לעתים קרובות דיילות באמבטיה משתמשות בערפל מלח. הם יוצרים אותו בעזרת ציוד מיוחד, שבזכותו עולה לאוויר ענן מפוזר דק של תמיסת מלח. כל זה, בצורה היפנוטית, גורם לך להתאהב באמבטיה מזרחית.

    לאחר פרק זמן קצר, הגוף מבקש שהגיע הזמן לבקר בו שוב.

    מה זה חמאם, ראה להלן.

    אין תגובה

    אופנה

    היופי

    בַּיִת