קשר משפחתי בין בעל ואישה

הפסיכולוגיה של יחסי משפחה בין בעל ואישה

הפסיכולוגיה של יחסי משפחה בין בעל ואישה
תוֹכֶן
 1. על מה בנויים יחסי משפחה?
 2. סוגים ומאפיינים
 3. גורמים למשברים
 4. איך לתקן את זה?
 5. שגיאות
 6. עצה של פסיכולוג

יחסי משפחה הם עניין לא קל, שלעתים קרובות לא כל פסיכולוג יכול להבין. כאן אתה צריך לנתח לא רק את הנסיבות שהתעוררו בשלב מסוים בבעיות שנוצרו בין בעל ואישה, אלא גם את כל ההיסטוריה של מערכת היחסים שלהם. ואתה צריך להתחיל, סביר להניח, מזמן האהבה ההדדית. השורשים לרוב צומחים משם. התחלנו ליצור את מערכות היחסים שלנו בצורה שגויה בשלב מוקדם של גיבוש המשפחה - ועכשיו הם קוטפים את הפירות.

על מה בנויים יחסי משפחה?

הבסיס לכל מערכת יחסים אנושית בריאה הוא אמון, כנות וכבוד הדדי. תכונות אלו או היעדרן באות לידי ביטוי בצורה חיה במיוחד במשפחה - בלעדיהם זה לא יימשך זמן רב. כמובן, צעירים מאוחדים באהבה. אם אהבתם חסרת עניין וחסרת תנאים, אז זה יהיה הגורם העיקרי שמחזיק את המשפחה יחד ועוזר לעבור כל ניסוי.

סוגים ומאפיינים

הפסיכולוגיה של יחסי משפחה מזהה את הסוגים העיקריים הבאים של קשרים משפחתיים:

 • שותף - אפשר לקרוא להם גם שיתוף פעולה, כאשר היחסים בנויים בתנאים שווים. מערכת היחסים הכי נחמדה ויציבה.
 • תַחֲרוּת - דרך יחסים בריאה לחלוטין, כאשר בני זוג מתחרים בהשגת מטרות משותפות, בתנאי שיישאר רצון טוב ביניהם. אחרת, הם יכולים להתפתח ליריבות.
 • תַחֲרוּת - מתבטא ברצון של בני הזוג להשתלט זה על זה.בסוג זה של מערכת יחסים, קשה לבני הזוג להגיע להסכמה לגבי אינטרסים משותפים, אלא שלכל אחד אכפת משלו. זה מערער מאוד את הלכידות המשפחתית.
 • הִתנַגְדוּת - עימות חד בין שותפים, צומח מתוך יחסי תחרות. משפחה כזו מתקיימת רק מסיבות חיצוניות משכנעות, פנימית שום דבר לא מאחד אותה, היחסים הולכים לקראת הפסקה.

בנוסף לסוגים הקלאסיים של יחסים בין אישיים, קיימים במשפחה גם קשרים המבוססים על משחק הקנאה, השתיקה, ההסתגלות. שתיקה היא כאשר כל חוסר שביעות הרצון שותקת בחריצות רק למען שמירה על מערכת יחסים. ישנם מצבים שבהם משפחות קיימות על בסיס חוזה.

יחסי מגורים יכולים להיות שונים. אחד מבני הזוג עשוי לחפש הגנה או לשחק את התפקיד של מושיע, קורבן או מוציא להורג. וגם לעתים קרובות למדי ביחסים מסוג זה, הבעל מתייחס לאשתו כמשרתת או עוזרת בית.

ביחסים חוזיים, קודם כל, שולט החישוב החומרי או המוסרי. נישואים כאלה מבוססים על הסכם בעל פה או בכתב.

גורמים למשברים

משברים משפחתיים נוצרים לרוב מהסיבות הבאות.

 • ציפיות לא הגיוניות מצד אחד או שני הצדדים (לעתים קרובות יותר מישור גשמי, לפעמים רוחני). במשפחה כזו יש לאחד מבני הזוג ראייה חד צדדית לגבי האחריות לפרנס את המשפחה. הוא או היא דמיינו שהחצי שלהם יהפוך אותם לעשירים יותר כלכלית: לספק דברים, דיור, נסיעות וכו'.
 • הדעות הסותרות על ניהול המשק. למשל, גבר מצפה שכמו במשפחת ההורים שלו, אשתו תשרת אותו במטבח, והיא, בהתחשב בו עצמאי, עוזבת אותו לדאוג לעצמו.
 • דעות מנוגדות בנושא הורות. כך למשל במשפחה של ילדה נהוג שהורים מטיילים יחד עם הילד, והבעל סבור שזו עניינה של האם. זה יכול לגרום לבלבול אצל זוג נשוי.
 • שגרה, חוסר מסורות משפחתיות. כך קורה שבמשפחה של אחד מבני הזוג נהוג לחגוג חגים מסוימים, לבלות אותם בצורה מיוחדת, ובחצי השני, מסורות אלה עשויות להיות בלתי מקובלות. לדוגמא: בן זוג רגיל לחגוג חגים במסעדה עם חברים בחברה רועשת, ואשתו אוהבת לחגוג במעגל משפחתי שקט. הגורמים ללא ספק, כתוצאה מהידרדרות היחסים, הם המונוטוניות והבעיות היומיומיות.
 • את הסיבה למשבר אפשר להסביר גם בכך שרגשותיהם של בני הזוג התקררו. זה בהחלט עשוי לקרות כאשר מערכות יחסים נבנות על בסיס גורמים חיצוניים: מראה טוב, ביטחון חומרי. אם התמיכה הרוחנית חלשה בתחילה בזוגיות (אין תחומי עניין משותפים, תחביבים, השקפות עולם), אז כאשר הרגשות הבהירים הראשונים מתקררים, נוצרת ריקנות במערכת היחסים.
 • האקלים הפסיכולוגי במשפחה תלוי גם במאפיינים הרגשיים של בני הזוג, השוני שלהם במזג. אם אחד מבני הזוג מדוד ומאוזן, והשני מגיב באלימות לכל דבר קטן, אז הראשון יכול להתעייף מהר מהשינויים הרגשיים של השני.
 • לפעמים התמוטטות מערכת היחסים מתרחשת לאחר לידת ילד במשפחה. יחסים קרים בין בני זוג נוצרים בשל העובדה שאם צעירה מסורה לחלוטין לטיפול בתינוק ופחות שמה לב לבעלה. או שהבעל מעביר לחלוטין את האחריות על הילד על האישה, כך שפשוט אין לה זמן לא לעצמה ולא לבעלה.

אבחון משברים ביחסים משפחתיים מכוון לזהות גישות הרסניות הקשורות לאופן התקשורת במשפחה מסוימת ודאגה לרגשות זה של זה, עם שיטות ניהול הבית וגידול הילדים, עם דימוי הפנאי המשפחתי, כמו גם עם אחריות. לתמיכה החומרית של המשפחה. ועוד נקודה חשובה באבחון משפחתי היא היכולת של בני הזוג לקבל זה את זה.

איך לתקן את זה?

הפעולות הבאות יכולות לעזור להחזיר את האווירה המופרעת בין בני המשפחה.

 • ראשית, אתה צריך לשקול מחדש את הגישה שלך לנישואין: אם זה חומרני או הנישואים שלך תחת חוזה, אז אתה לא צריך לצפות לרגשות עמוקים ומסירות מבן הזוג שלך. נסו יחד איתו לתקן את ההסכם שלכם לטובת הכלל.
 • הבהר: מי מכם אחראי על עיקר מטלות הבית, מי אחראי על אבטחת החומר. על מנת שבני זוג יבינו טוב יותר זה את זה, עליהם להקצות תפקידים, להחליט מי אחראי לאיזה תחום אחריות משק הבית, החברתית והפיננסית.
 • תן לנפש התאומה שלך לעשות את מה שאתה אוהב, תחביב. אל תמנע ממנה את האפשרות להיות לבד לפעמים - זה רצון נורמלי. וגם הרשה לעצמך להיות לבד לפעמים.
 • דעו להקשיב לבן הזוג שלכם, לאפשר לו לדבר על משהו חשוב או להביע רתיחה. תקשורת כנה תעזור להמיס את קרח אי ההבנה ביניכם.
 • לפעמים הכנסת עצמך לנעלי בעלך או אשתך תעזור לך להבין אותו טוב יותר ולקבל את רגשותיו.
 • היו מודעים לצרכים שלכם. אל תדחיק את האינטרסים הבריאים שלך כדי לרצות את בן / בת הזוג שלך. חוסר שביעות רצון יכול להוביל לדיכאון או לגירוי.
 • תכננו חופשה משותפת, התחילו מסורות משפחתיות. זה יעזור לשמור על מערכת יחסים הרמונית לא רק בין בעל ואישה, אלא גם בין הורים לילדים.

איך בעל צריך להתייחס לאשתו?

על הבעל לזכור תמיד שהוא עומד מול אישה. ולמרות שהיא עובדת בשוויון נפש או אפילו מבצעת כמה חובות גבריות, בנפשה היא נשארת שברירית ופגיעה, והמשימה הגברית היא להגן על שבריריותה. זה יכול להיות "מאוד עמוק" והיא עצמה יכולה להפסיק להרגיש את הנשיות שלה, אבל למען האושר המשפחתי כדאי להתאמץ.

 • אמור לה מילים חיבה לעתים קרובות יותר, רק תן להן להיות כנות, אמיתיות. רק אל תעצרו את הרגשות העדינים שלכם בזמן שהם. אל תפחד לבזבז את עצמך. לאהבה יש תכונה של שמחה - היא נתנה ניצוץ של חום, ובתמורה את להבת האהבה. כלומר, נשים רגישות מאוד לביטוי של רגשות אמיתיים ותמיד מגיבות אליהן בצורה חיה.
 • מאותה סיבה שאשתך היא בעיקר אישה, הצע לקחת על עצמך חלק מהאחריות שלה. אתה יכול לטייל עם ילדך בזמן שהיא עושה את מטלות הבית, לקנות מצרכים בדרך הביתה מהעבודה, להכין ארוחת בוקר, לנקות את השולחן או כל דבר אחר, בהתאם לאורח החיים המשפחתי שלך.
 • הקשיבו למצב הנפשי של הנפש התאומה שלכם: אולי היא רוצה להיות לבד, או להיפך, אתם לא הרבה ביחד.
 • פשוט שים את עצמך במצב של בן זוג לעתים קרובות יותר. בהסתכלות על המצב מבחוץ, אתה יכול לראות אותו היטב ולראות מה לא ראית מהעמדה שלך.

איך לשנות אישה?

בעולם המודרני, זה לא נדיר שאישה לוקחת על עצמה תפקידים גבריים: היא מובילה ארגון, מנהלת משק בית, מובילה את בעלה. גברים רבים מנסים לשמר או לזכות בתפקידיהם ולעתים קרובות נוצרים סכסוכים על בסיס זה.

לכן, כדי לשמור על הרמוניה ביחסים במשפחה, הדבר הראשון שאישה צריכה הוא לשנות את תפקידיה מזכר לנקבה.

 • תן לבעלך לפרנס אותך, לא להיפך.
 • שקול מחדש את היחס שלך למשק הבית - ניקיון ונוחות בבית הם זכותה של אישה, ותיקון וסידור מחדש דורש כוח גברי.
 • שמרו על עצמכם, גם בזמן חופשת לידה. גברים שואבים השראה מיופי.

באופן כללי, נשים צריכות ללמוד לסמוך יותר על בעליהן. תן לו לקחת חלק בגידול ילדים. אל תפקפק בו, אם הוא אדם שפוי - הוא יתמודד, כי הפקדת את עצמך בידיו.

תן לו לפתור בעיות חיי משפחה ופנאי. גם אם נראה לך שהוא יעשה הכל לא בסדר. אחרי הכל, משפחה עבור גבר, כמו גם עבורך, היא מקום שבו אתה רוצה להתבטא, ליצור משהו חדש, להביא משהו שימושי מעצמך.

למד להבין את מצב הרוח של בן לוויה שלך ואל תפריע לרצונו להחליף לפעמים וללכת לדוג.אל תמנע מעצמך את תחומי העניין והתחביבים הבריאים שלך.

המשפחה מורכבת משני חצאים, כך שכל אחד מבני הזוג מרגיש בה את מלוא ערכו והגשמה.

שגיאות

טעות משפחתית נפוצה היא העברת אחריות לבן/בת זוג או לנסיבות. בן הזוג לא רוצה להודות בטעויות שלו, אבל, תוך מניפולציה, מדגיש את הטעויות של בן לוויתו.

בואו נשקול גם שגיאות אחרות.

 • חוסר ציות בין בני זוג. אם אתה מתעקש רק על עצמך - זה לא יעזור לפתור את הבעיה, אלא רק יגדיל את המרחק ביניכם.
 • הקרבה עצמית לבני הזוג, לעבודה, לילדים. כשמישהו מקריב את עצמו, זה נותן לו את הסיפוק הזמני של הצורך שלו בהכרה. וכשההכרה חולפת, מגיעה חוסר הסיפוק.
 • הדרכה רק לפי קריטריונים מהותיים. טעות זו יכולה לבוא לידי ביטוי הן ברצון מתמיד להרוויח יותר כסף, והן במחשבות מתמדות על עבודה, מה שמוביל להקהות רגשות וליחס "מכני" לבני המשפחה.
 • כפית רצונך על בן הזוג שלך. טעות כזו היא מכת מערכות יחסים מודרניות, לא רק במשפחה. הגישה הזו היא ניסיון למחוק את הייחודיות של בן/בת הזוג שלך, להשוות אותו לסטנדרטים שלך.
 • היפוך תפקידים שגוי: גברים מגלים פסיביות, פוטרים את עצמם מאחריות למרכיבים החומריים והרוחניים של חיי המשפחה, בעוד שנשים, להיפך, לוקחות אחריות זו.

אימוץ חד צדדי של החלטות חשובות הוא גם עמדתם השגויה של מי שרואים את דעתו כנכונה היחידה ואינם לוקחים בחשבון את דעת בן זוגם. סביר להניח שהעמדה של אדם כזה בדיאלוג היא להיות במקום הראשון (הוא חכם יותר מכולם).

עצה של פסיכולוג

למעלה היו טיפים כיצד לשפר את היחסים במשפחה ומה גבר ואישה צריכים לעשות בשביל זה. אבל העבודה לחיזוק המשפחה לא מסתיימת בכך, יחסים בריאים הם פרי העבודה היומיומית של כל אחד מבני המשפחה. למי שמוכן לעשות מאמצים לשמר את האושר המשפחתי, יש תיאור של אווירה טובה ותומכת בבית וטיפים לשמירתה.

 • מאפשרת להיות. מאפיין גלובלי זה נוגע למגוון רחב של היבטים של מערכת היחסים בין בני זוג. תן לאהובך להרגיש ולחשוב כמו שהוא רוצה, תן לו לעשות את מה שהוא יודע, תן לו לעשות את מה שהוא יודע. ואז, בתמורה, תקבלו גם אישור להיות - זה ייצור הרמוניה במשפחה שלכם.
 • כבוד הדדי. נקודה זו היא המשך לקודמתה. כבדו את מחשבותיו, רגשותיו, מעשיו של בן הזוג – על כך מבוסס הקשר במשפחה ואחד התנאים ליציבותו.
 • לתמוך זה בזה. קצת פיזיקה: שולחן עם רגל שבורה הופך ללא יציב ונופל לצד אחד. זהו גם טבעם של מערכות יחסים: בהיעדר תמיכה מצד כל חלק תומך - אישה או בעל - המבנה (המשפחה) הופך ללא יציב. על ידי תמיכה בבן זוגך, אתה תורם לביטחון האיגוד שלך.
 • כנות ופתיחות. "ביתי הוא טירתי". המשמעות של האמרה הזו היא לא רק בהגנה ותמיכה בבני משפחתו של זה, אלא גם בהזדמנות להיות פתוחים, אמיתיים, כמו שאתם. כמובן שלא מדובר בצורך חד צדדי בקבלה, אלא גם ביכולת לקבל את הכנות של בן הזוג.
 • רצון הדדי לפתח מערכות יחסים. פיתוח מערכת יחסים מתחיל בפיתוח עצמי. לכן, בני זוג השואפים להרמוניה במשפחה אינם מחכים לשינוי בן הזוג, אלא מתחילים מעצמם. לאחר מכן, החצי השני ינסה לעמוד בקצב שלו בדרך של יצירת התכונות הטובות ביותר בעצמו.

למערכת היחסים הנכונה בין בעל ואישה, ראה את הסרטון הבא.

אין תגובה

אופנה

היופי

בַּיִת